Kurs Regularny:
SON CUBANO – dosłowne tłumaczenie: dźwięk kubański. To najbardziej charakterystyczny styl muzyczny i taneczny Kuby. Dał początek wszystkim znanym dziś rytmom latynoskim – zwłaszcza bardzo znanej Salsie. Mówią, że Son Cubano to “romans hiszpańskiej gitary z afrykańskim bębnem”, gdyż łączy w sobie lirykę (cancion, bolero) i instrumentarium (gitara) przywiezione na Kubę z Europy oraz rytmikę (clave, bębny) i tradycje (rumba,maracas) zaczerpnięte z Afryki. Przez długi czas, Son Cubano integrował klasy społeczne wbrew podziałom i uprzedzeniom rasowym. W efekcie umożliwił ciemnoskórym artystom tworzenie i utrzymanie się z muzyki, co było przez długi czas zabronione. Można powiedzieć, że pierwsze formy Son Cubano powstały w Oriente (Nengon – w górach Sierra Maestra), które później przekształciły się w styl Changui (z Guantanamo) i Son Montuno (z Santiago de Cuba). Dostępne wtedy we wschodnich prowincjach instrumenty określiły podstawowe składy grup grających Son Tradicional (Sextetos) (1.Bongos, 2.Bas, 3.Tres, 4.Gitara, 5.Clave, 6. Maracas i głos) Pierwsze zarysy nowej wtedy muzyki Son niesione z Santiago de Cuba aż do Hawany zyskiwały po drodze kolejne swoje wcielenia. W Hawanie – spotkanie Sonu z Rumbą dało mu nowy styl i nowe życie. Nastąpił rozkwit a później popularyzacja tego stylu na całym świecie. Son Cubano, a także Mambo Cubano, Chachacha, Bolero – które z niego powstały, zawładnęły muzycznym sercem Stanów Zjednoczonych i Europy. W Nowym Yorku były początkiem nowego oblicza muzyki latynoskiej – Salsy. Ważni artyści Son Cubano to: Buena Vista Social Club, Ignacio Piñero & Septeto Nacional, Tres Matamoros, Sierra Maestra, Familia Varela Miranda, Benny More.
Kto w roli instruktorów / muzyków / mentorów?
Marek Jaworski – bębniarz, a w zasadzie człowiek orkiestra – zauroczony muzyką kubańską, do tego stopnia, że gra na każdym instrumencie tego gatunku… jednocześnie!
Ania Mazankiewicz – najpierw tancerka flamenco, później: sonu, salsy, tanga argentyńskiego i cały czas fascynatka historii muzyki kubańskiej.